257 Trains run via Ludhiana Jn (LDH)



Code Name M T W T F S S Arrival Time Halt Duration Departure Time Platform
12038 LDH NDLS SHTBDI - T W T F - S Origin 00:00 16:40 4
54606 Ludhiana Hisar Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 17:15 7
54636 Ludhiana Hisar Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 09:35 6
64551 Ludhiana Amritsar MEMU M T W T F S S Origin 00:00 08:25 4
74965 Ludhiana Lohian Khas DMU M T W T F S S Origin 00:00 05:30 5
74961 Ludhiana Firozpur Passenger M T W T F S S Origin 00:00 05:00 7
64524 Ludhiana Ambala MEMU M T W T F S S Origin 00:00 17:50 1
54571 Ludhiana Firozpur Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 17:20 5
54604 Ludhiana Hisar Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 14:35 6
54054 Ludhiana Jakhal Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 18:50 6
74963 Ludhiana Firozpur Passenger M T W T F S S Origin 00:00 13:20 5
54575 Ludhiana Lohian Khas Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 19:10 6
54645 Ludhiana Firozpur Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 20:25 6
54634 Ludhiana Bhiwani Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 05:30 5
74647 Ludhiana Jalandhar City DEMU M T W T F S S Origin 00:00 21:00 5
14629 Ludhiana Firozpur Sutlej Express (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 07:10 7
64522 Ludhiana Ambala MEMU M T W T F S S Origin 00:00 16:20 7
74967 Lohian Khas Ludhiana DMU M T W T F S S Origin 00:00 10:20 6
54051 Ludhiana Firozpur Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 10:05 5
74969 Lohian Khas Ludhiana Passenger M T W T F S S Origin 00:00 15:05 4
14645 SHALIMAR EXP M T W T F S S 00:02 08:00 00:10 4
12426 JAMMU RAJDHANI M T W T F S S 00:05 10:00 00:15 2
14603 Saharsa Amritsar Jan Sadharan Express (UnReserved) - - - - - - S 00:15 10:00 00:25 2
12470 JAT CNB EXPRESS - - W - F - - 00:25 10:00 00:35 1
12356 ARCHANA EXPRESS M - - T - - - 00:25 10:00 00:35 1
82304 JAT HWH SUVIDHA - - - - - - S 00:25 10:00 00:35 -
12492 MAUR DHAWAJ EXP - - - - - S - 00:25 10:00 00:35 1
14610 HEMKUNT EXP M T W T F S S 00:40 10:00 00:50 3
14012 HSX DLI EXP M T W T F S S 00:55 10:00 01:05 3
12425 JAMMU RAJDHANI M T W T F S S 00:57 10:00 01:07 4
14632 ASR DDN EXPRESS M T W T F S S 01:10 10:00 01:20 3
12446 UTTAR S KRANTI M T W T F S S 01:25 10:00 01:35 3
12445 UTTAR S KRANTI M T W T F S S 01:32 10:00 01:42 4
19326 ASR INDB EXPRESS - - - T - - S 01:40 10:00 01:50 3
13151 JAMMU TAWI EXP M T W T F S S 01:45 10:00 01:55 2
13152 KOLKATA EXP M T W T F S S 01:55 10:00 02:05 1
14033 JAMMU MAIL M T W T F S S 02:05 10:00 02:15 3
18508 HIRAKUND EXP M - - T - - S 02:10 10:00 02:20 3
14011 DLI HSX EXP M T W T F S S 02:23 07:00 02:30 4
14646 SHALIMAR EXP M T W T F S S 02:25 10:00 02:35 1
12903 GOLDENTEMPLE ML M T W T F S S 02:40 10:00 02:50 4
14036 DHAULADHAR EXP - - W - F - S 02:45 10:00 02:55 5
05718 FZR KIR SPL - - - - - S - 02:45 10:00 02:55 1
22401 DEE UHP AC SUP - T - T - - S 02:55 10:00 03:05 2
14501 BTI JAT EXP - - - - F - - 02:55 10:00 03:05 4
12265 DEE JAT DURONTO M - W - - S - 02:55 10:00 03:05 4
11078 JHELUM EXPRESS M T W T F S S 03:05 10:00 03:15 3
12413 AII JAT EXPRESS M T W T F S S 03:17 10:00 03:27 2
15652 LOHIT EXPRESS - - - T - - - 03:20 10:00 03:30 1
12588 JAMMU GKP EXP - - - - - - S 03:20 10:00 03:30 1
15654 JAMMU GHY EXPRES - - - - - S - 03:20 10:00 03:30 1
15098 AMARNATH EXP - - W - - - - 03:20 10:00 03:30 1
12332 HIMGIRI EXPRESS M T - - F - - 03:20 10:00 03:30 1
04409 BJU NDLS SPL - T - T - S - 03:30 10:00 03:40 2
14606 JAT HW EXP M - - - - - - 03:35 10:00 03:45 1
04112 Jammu Tawi Allahabad SpecialFare Special - - - - F - - 03:35 10:00 03:45 1
11077 JHELUM EXPRESS M T W T F S S 03:43 09:00 03:52 3
14504 SVDK KLK EXP - - - T - - S 03:55 10:00 04:05 1
18103 JALIANWALA B EXP - - W - F - - 03:55 10:00 04:05 3
09022 Jammu Tawi Bandra Terminus SpecialFare AC SF Speci - - W - - - - 03:55 10:00 04:05 1
14502 JAT BTI EXP - - - - - S - 03:55 25:00 04:20 1
12208 KGM GARIB RATH M - - - - - - 03:55 25:00 04:20 5
22423 GHY RAJDHANI EX - T - - - - - 03:55 10:00 04:05 2
14631 DDN ASR EXPRESS M T W T F S S 04:10 10:00 04:20 4
12207 JAMMU GARIB RATH - - W - - - - 04:25 10:00 04:35 4
59386 Panchvalley Passenger Slip M T W T F S S 04:40 10:00 04:50 2
18237 CHATTISGARH EXP M T W T F S S 04:40 10:00 04:50 2
14035 DAULADHAR EXP - T - T - S - 04:53 10:00 05:03 3
16318 HIMSAGAR EXP - T - - - - - 05:00 15:00 05:15 5
11450 SVDK JBP EXP - - - T - - - 05:00 15:00 05:15 5
16032 ANDAMAN EXPRESS - - W - - S S 05:00 15:00 05:15 5
16688 NAVYUG EXPRESS - - - - F - - 05:00 15:00 05:15 5
16318 HIMSAGAR EXP - T - - - - - 05:00 15:00 05:15 5
19804 SVDK KOTA EXP M - - - - - - 05:00 15:00 05:15 5
18101 TATA JAT EXP M T W T F S S 05:06 10:00 05:16 2
18109 ROU MURI JAT EXP M T W T F S S 05:06 10:00 05:16 2
14682 JUC NDLS EXPRES M T W T F S S 05:15 10:00 05:25 1
04401 ANVT SVDK SPL - T - - - S - 05:32 10:00 05:42 4
19805 KOTA UHP EXPRESS - - - T - - - 05:33 10:00 05:43 2
12355 ARCHNA EXPRESS - - W - - - S 05:33 10:00 05:43 2
22462 SHRI SHAKTI EXP M T W T F S S 05:40 10:00 05:50 3
13005 AMRITSAR MAIL M T W T F S S 05:44 12:00 05:56 2
54601 Hisar Amritsar Passenger M T W T F S S 06:00 10:00 06:10 6
12204 SHC GARIB RATH - - W - - S S 06:15 05:00 06:20 1
13307 GANGASUTLEJ EXP M T W T F S S 06:15 10:00 06:25 2
12237 BEGAMPURA EXP M T W T F S S 06:30 10:00 06:40 4
12491 MOUR DHWAJ EXP M - - - - - - 06:41 14:00 06:55 3
22445 CNB ASR SUP - T - - - - - 06:48 07:00 06:55 2
14155 CNB UHP EXP - - W - - - S 06:48 07:00 06:55 2
12469 CNB JAT EXPRESS - - - T - S - 06:48 07:00 06:55 2
09454 Jalandhar City Gandhidham Weekly Special - - W - - - - 06:50 15:00 07:05 2
12014 AMRITSAR SHTBDI M T W T F S S 06:57 05:00 07:02 1
16031 ANDAMAN EXPRESS - T - - F S - 07:00 10:00 07:10 6
16687 NAVYUG EXP - - - T - - - 07:00 10:00 07:10 6
16787 TEN JAMMU EXP M - - T - - - 07:00 10:00 07:10 4
19803 KOTA SVDK EXP - - - - - - S 07:00 10:00 07:10 6
16317 HIMSAGAR EXP M - - - - - - 07:00 10:00 07:10 6
11449 JBP SVDK EXP - - W - - - - 07:00 10:00 07:10 5
04402 SVDK ANVT SPL - - W - - - S 07:10 10:00 07:20 3
13049 AMRITSAR EXP M T W T F S S 07:13 10:00 07:23 4
12242 ASR CDG SUP M T W T F S S 07:15 05:00 07:20 1
74646 Jalandhar city Ambala Cantt. DMU M T W T F S S 07:30 05:00 07:35 3
15653 AMARNATH EXPRESS - - - - F - - 07:32 10:00 07:42 2
15097 AMARNATH EXP - - - - - S - 07:32 10:00 07:42 2
12331 HIMGIRI EXPRESS M - - T - - S 07:32 10:00 07:42 2
15651 LOHIT EXPRESS - - W - - - - 07:32 10:00 07:42 2
12587 AMAR NATH EXP - T - - - - - 07:32 10:00 07:42 2
04971 Udaipur Jammu Tawi Garib Rath Special - - - - - S - 07:35 20:00 07:55 5
19613 AJMER ASR EXP - T - T - - - 07:35 20:00 07:55 5
01707 Jabalpur Atari SpecialFare Special - - W - - - S 07:45 10:00 07:55 3
12716 ASR NED EXPRESS M T W T F S S 07:45 10:00 07:55 1
09003 Mumbai Central Jalandhar City AC Special - T - - - - - 07:45 10:00 07:55 4
04111 Allahabad Jammu Tawi SpecialFare Special - - - T - - - 08:00 10:00 08:10 3
82303 Howrah Jammu Tawi Suvidha Special - - - - - S - 08:00 10:00 08:10 4
09021 Mumbai Bandra Terminus Jammu Tawi Special Fare AC - T - - - - - 08:00 10:00 08:10 2
12358 ASR KOAA SUP EXP M - - T - - - 08:05 10:00 08:15 3
12484 ASR KCVL EXPRESS - - - - - - S 08:05 10:00 08:15 3
12318 AKAL TAKHAT EXP - T - - F - - 08:05 10:00 08:15 3
14616 ASR LKU EXP - - - - - S - 08:05 10:00 08:15 3
64521 Ambala Ludhiana MEMU M T W T F S S 08:15 00:00 Destination 5
54576 Lohian Khas Ludhiana Passenger (UnReserved) M T W T F S S 08:20 00:00 Destination 6
12460 ASR NDLS EXP M T W T F S S 08:35 05:00 08:40 1
54053 Jakhal Ludhiana Passenger (UnReserved) M T W T F S S 08:35 00:00 Destination 7
54646 Firozpur Ludhiana Passenger (UnReserved) M T W T F S S 08:35 00:00 Destination 6
15655 KYQ SVDK EXPRESS - T - - - - - 08:40 10:00 08:50 3
12411 INTERCITY EXP M T W T F S S 08:55 15:00 09:10 2
12054 ASR HW JNSHTBDI M T W - F S S 08:58 05:00 09:03 1
14614 Firozpur Chandigarh Express (UnReserved) M T W T F S S 09:15 25:00 09:40 7
15210 Jan Sewa Express (UnReserved) M T W T F S S 09:15 10:00 09:25 3
15707 KIR ASR EXPRESS M T W T F S S 09:20 10:00 09:30 4
12550 JAT DURG SF EXP - - - T - - - 09:35 10:00 09:45 2
22942 JAT INDB SF EXP - - W - - - - 09:35 10:00 09:45 2
12475 HAPA SVDK EXP - - - T - - - 09:45 10:00 09:55 2
12471 SWARAJ EXPRESS M T - - F S - 09:45 10:00 09:55 2
12477 JAM SVDK EXP - - W - - - - 09:45 10:00 09:55 2
12473 SARVODAYA EXP - - - - - - S 09:45 10:00 09:55 2
15708 ASR KIR EXPRESS M T W T F S S 09:50 10:00 10:00 1
74966 Lohian Khas Ludhiana DMU M T W T F S S 10:10 00:00 Destination 6
54603 Hisar Ludhiana Passenger (UnReserved) M T W T F S S 10:15 00:00 Destination 5
12926 PASCHIM EXPRESS M T W T F S S 10:25 10:00 10:35 1
14506 Nangal Dam Amritsar Express (UnReserved) M T W T F S S 10:45 05:00 10:50 2
15656 SVDK KYQ EXPRESS - - W - - - - 10:55 10:00 11:05 1
12919 MALWA EXPRESS M T W T F S S 10:55 20:00 11:15 2
14714 JAT SGNR EXP - - - T - - - 11:00 10:00 11:10 5
19611 AJMER ASR EXP - - - - F - S 11:15 31:00 11:46 4
64523 Ambala Ludhiana MEMU M T W T F S S 11:30 00:00 Destination 5
12029 SWARNA SHTBDI M T W - F S S 11:30 03:00 11:33 2
12031 AMRITSAR SHTBDI - - - T - - - 11:30 03:00 11:33 2
11058 ASR CSTM EXP M T W T F S S 11:30 15:00 11:45 4
15531 Saharsa Amritsar Jansadharan Weekly Express (UnRes M - - - - - - 11:40 40:00 12:20 4
22430 Pathankot Delhi Superfast Express M T W T - S S 11:40 10:00 11:50 1
12408 Amritsar New Jalpaiguri Karmabhoomi Express (UnRes - - - - F - - 11:45 10:00 11:55 1
14615 LKU ASR EXP - - - - - - S 11:50 30:00 12:20 3
12497 SHANE PUNJAB M T W T F S S 12:04 03:00 12:07 2
02172 JAT CSTM SUIVDHA - - - - - - S 12:05 20:00 12:25 3
82652 SVDK YPR SUVDHA - T - - - - - 12:05 20:00 12:25 1
74962 Firozpur Ludhiana Passenger M T W T F S S 12:15 00:00 Destination 6
12043 NDLS MOGA SHT M - - - - S - 12:25 25:00 12:50 4
12037 NDLS LDH SHTBDI - T W T F - S 12:25 00:00 Destination 4
82651 Yesvantpur Shri Mata Vaishno Devi Katra Suvidha Ex M - - - - - - 12:35 20:00 12:55 2
02171 Mumbai CST Jammu Tawi AC SF Special - - - - - S - 12:37 18:00 12:55 3
09004 Jalandhar City Mumbai Central AC Special - T - - - - - 12:45 05:00 12:50 3
12380 JALIANWALA B EX - - - - - - S 13:00 10:00 13:10 1
18216 JAT DURG EXP - - - - F - - 13:00 10:00 13:10 1
22429 Delhi Pathankot Superfast Express M T W - F S S 13:05 05:00 13:10 2
18215 DURG JAT EXPRESS - - - T - - - 13:05 05:00 13:10 2
12920 MALWA EXPRESS M T W T F S S 13:30 20:00 13:50 1
11057 AMRITSAR EXPRES M T W T F S S 13:35 10:00 13:45 3
04973 Darbhanga Firozpur Cantt. Special - - - - F - - 13:55 10:00 14:05 -
04972 JAT UDZ SPL - - - T - - - 14:05 15:00 14:20 2
19028 VIVEK EXPRESS M - - - - - - 14:05 15:00 14:20 2
15209 Jan Sewa Express (UnReserved) M T W T F S S 14:10 10:00 14:20 2
54605 Sadulpur Ludhiana Passenger (UnReserved) M T W T F S S 14:15 00:00 Destination 5
14650 SARYUYAMUNA EXP M - W - - S - 14:25 10:00 14:35 1
14674 SHAHEED EXP - T - T F - S 14:25 10:00 14:35 1
74968 Lohian Khas Ludhiana DMU M T W T F S S 14:40 00:00 Destination 5
12357 DURGIANA EXP - - W - - - S 14:42 10:00 14:52 2
12317 AKAL TAKHT EXP M - - T - - - 14:42 10:00 14:52 2
54572 Firozpur Ludhiana Passenger (UnReserved) M T W T F S S 14:50 00:00 Destination 6
22424 Amritsar Gorakhpur Jansadharan Express (UnReserved - - - - - - S 14:55 20:00 15:15 1
18104 JALIANWALA B EX - - W - F - - 15:00 05:00 15:05 1
22446 ASR CNB SUP - T - - - - - 15:00 05:00 15:05 1
12549 DURG JAT SF EXP - - W - - - - 15:10 10:00 15:20 2
12407 New Jalpaiguri Amritsar Karmabhoomi Express (UnRes - - - T - - - 15:10 10:00 15:20 3
14604 Amritsar Saharsa Weekly Jansadharan Express (UnRes - - W - - - - 15:20 10:00 15:30 3
12476 SVDK HAPA EXP M - - - - - - 15:50 10:00 16:00 1
12474 SARVODAYA EXP - - - T - - - 15:50 10:00 16:00 1
12472 SWARAJ EXPRESS - T W - F S - 15:50 10:00 16:00 1
12478 SVDK JAM EXP - - - - - - S 15:50 10:00 16:00 1
12044 NDLS SHATABDI M - - - - S - 16:15 25:00 16:40 4
14505 Amritsar Nangal Dam Express (UnReserved) M T W T F S S 16:20 10:00 16:30 1
19612 ASR AJMER EXP - T - T - - - 16:45 10:00 16:55 3
12422 ASR NED SF EXP M - - - - - - 16:45 15:00 17:00 2
12925 PASCHIM EXPRESS M T W T F S S 16:47 05:00 16:52 2
54052 Firozpur Ludhiana Passenger (UnReserved) M T W T F S S 16:50 00:00 Destination 5
12379 JALIANWALAB EXP - - - - - S - 17:07 10:00 17:17 2
12483 AMRITSAR EXP - - - - F - - 17:07 10:00 17:17 3
12498 SHANE PUNJAB M T W T F S S 17:18 05:00 17:23 1
05717 KIR FZR SPECIAL - - - - F - - 17:20 10:00 17:30 3
74645 Ambala Cantt. Jalandhar City DEMU M T W T F S S 17:25 10:00 17:35 4
64552 Amritsar Ludhiana MEMU M T W T F S S 17:40 00:00 Destination 1
12715 SACHKHAND EXP M T W T F S S 17:50 05:00 17:55 2
15934 ASR DBRG EXPRESS - - - - F - - 18:00 10:00 18:10 1
01708 Atari Jabalpur SpecialFare Special - - W - - - S 18:00 10:00 18:10 1
15933 DBRG ASR EXPRESS - - - T - - - 18:05 10:00 18:15 2
14613 Chandigarh Firozpur Express (UnReserved) M T W T F S S 18:20 25:00 18:45 4
12203 GARIB RATH EXP M T - - F - - 18:24 20:00 18:44 4
19325 IND AMRITSAR EXP - - W - - S - 18:25 10:00 18:35 2
12238 BEGAMPURA EXP M T W T F S S 18:25 10:00 18:35 2
54633 Sirsa Ludhiana Passenger (UnReserved) M T W T F S S 18:45 00:00 Destination 6
12030 SWARNA SHTBDI M T W - F S S 18:50 05:00 18:55 1
12032 AMRITSAR SHTBDI - - - T - - - 18:50 05:00 18:55 1
12241 CDG ASR SUP M T W T F S S 18:52 05:00 18:57 5
18238 CHHATISGARH EXP M T W T F S S 19:15 10:00 19:25 1
18238 CHHATISGARH EXP M T W T F S S 19:15 10:00 19:25 1
12459 NDLSASR EXPRESS M T W T F S S 19:18 05:00 19:23 2
12421 NED ASR SUP EXP - - - T - - - 19:25 12:00 19:37 3
12053 HW ASR JNSHTBDI M T W - F S S 19:34 03:00 19:37 3
74970 Lohian Khas Ludhiana DMU M T W T F S S 19:35 00:00 Destination 7
19027 VIVEK EXPRESS - - - - - - S 19:40 10:00 19:50 5
12412 INTERCITY EXP M T W T F S S 19:45 10:00 19:55 1
14630 Firozpur Ludhiana Sutlej Express (UnReserved) M T W T F S S 20:10 00:00 Destination 7
19614 ASR AII EXP - - - - F - S 20:10 10:00 20:20 3
15532 Amritsar Saharsa Jansadharan Weekly Express (UnRes M - - - - - - 20:10 10:00 20:20 3
12013 AMRITSAR SHTBDI M T W T F S S 20:17 03:00 20:20 2
54602 Amritsar Sadulpur Passenger M T W T F S S 20:25 15:00 20:40 5
22941 INBD JAT S F EXP - T - - - - - 20:27 06:00 20:33 1
18507 VSKP ASR HKG EXP - - W - - S S 20:27 06:00 20:33 2
14649 SARYU YAMUNA EXP M - W - - S - 20:40 07:00 20:47 4
14673 SHAHEED EXPRESS - T - T F - S 20:40 07:00 20:47 4
13050 ASR HWH EXPRESS M T W T F S S 20:40 10:00 20:50 1
13006 ASR HWH MAIL M T W T F S S 21:05 10:00 21:15 1
09453 Gandhidham Jalandhar SpecialFare Special - T - - - - - 21:10 10:00 21:20 5
14713 SGNR JAT EXP - - W - - - - 21:15 10:00 21:25 4
15212 Jan Nayak Express (UnReserved) M T W T F S S 21:25 10:00 21:35 3
14503 KLK SVDK EXPRESS - T - - F - - 21:37 10:00 21:47 3
04410 NDLS BJU SPL - T - T - - S 21:40 10:00 21:50 -
19806 UHP KOTA EXP - - - T - - - 21:40 10:00 21:50 1
74964 Firozpur Ludhiana DMU M T W T F S S 21:45 00:00 Destination 6
13308 GANGASATLUJ EXP M T W T F S S 21:55 10:00 22:05 5
22461 SHRI SHAKTI EXP M T W T F S S 22:05 10:00 22:15 2
54635 Hisar Ludhiana Passenger (UnReserved) M T W T F S S 22:05 00:00 Destination 5
18102 MURI EXPRESS M T W T F S S 22:10 10:00 22:20 1
18110 JAT MURI ROU EXP M T W T F S S 22:10 10:00 22:20 1
18110 JAT MURI ROU EXP M T W T F S S 22:10 10:00 22:20 1
74648 Jalandhar City Ludhiana DEMU M T W T F S S 22:25 00:00 Destination 6
14681 NDLS JUC EXPRES M T W T F S S 22:30 05:00 22:35 2
04974 Firozpur Cantt. Darbhanga Special - T - - - - - 22:40 10:00 22:50 -
14605 HW JAT EXP M - - - - - - 22:40 10:00 22:50 5
14156 UHP CNB EXP - - W - - - S 22:40 10:00 22:50 1
12414 JAMMU AII EXP M T W T F S S 22:55 10:00 23:05 1
15211 Jan Nayak Express (UnReserved) M T W T F S S 22:58 05:00 23:03 2
14609 HEMKUNT EXP M T W T F S S 23:07 10:00 23:17 4
12266 DURONTO EXPRESS M - W - - S - 23:15 10:00 23:25 1
22402 UHP DEE AC SUP - T - T - - S 23:15 10:00 23:25 1
14034 JAMMU MAIL M T W T F S S 23:35 10:00 23:45 3
12904 GOLDN TEMPLE ML M T W T F S S 23:49 10:00 23:59 1