226 Trains run via Mathura Jn (MTJ)



Code Name M T W T F S S Arrival Time Halt Duration Departure Time Platform
51973 Mathura Jaipur Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 06:45 5
55354 Mathura KasGanj Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 06:05 6
55340 Mathura Kasganj Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 21:15 8
72179 Mathura Vrindavan MG Rail Bus M T W T F S S Origin 00:00 19:25 7
72171 Mathura Vrindaban MG Rail Bus M T W T F S S Origin 00:00 06:35 -
59356 Mathura Ratlam Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 05:00 4
51971 Mathura Alwar Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 09:55 3
72175 Mathura Vrindavan MG Rail Bus M T W T F S - Origin 00:00 15:20 -
11901 Gita Jayanti Express M T W T F - - Origin 00:00 05:30 5
72173 Mathura Vrindavan MG Rail Bus M T W T F S S Origin 00:00 08:55 -
54794 Mathura Sawai Madhopur Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 14:00 5
12178 CHAMBAL EXPRESS M - - - - - - Origin 00:00 04:25 7
54791 Mathura Bhiwani Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 13:30 4
59360 Mathura Bayana Passenger (UnReserved) M T W T F S S Origin 00:00 06:40 4
72177 Mathura Vrindavan MG Rail Bus M T W T F S S Origin 00:00 16:55 7
15108 MTJ CPR EXPRESS M - W - F - - Origin 00:00 23:25 7
12474 SARVODAYA EXP - - - - F - - 00:05 05:00 00:10 2
12476 JAT HAPA EXP - T - - - - - 00:05 05:00 00:10 2
12478 JAT JAMNAGR EXP M - - - - - - 00:05 05:00 00:10 2
12472 SWARAJ EXPRESS - - W T - S S 00:05 05:00 00:10 2
04425 Kochuveli Hazrat Nizamuddin SpecialFare SF AC Spec - - - T - - - 00:33 02:00 00:35 -
12416 INTERCITY EXP M T W T F S S 00:35 05:00 00:40 3
12722 DAKSHIN EXPRESS M T W T F S S 00:55 05:00 01:00 1
12722 DAKSHIN EXPRESS M T W T F S S 00:55 05:00 01:00 1
11057 AMRITSAR EXPRES M T W T F S S 01:12 05:00 01:17 2
19062 RMR BDTS EXP - - - - - S - 01:20 10:00 01:30 9
22443 CNB BDTS SF - - - T - - - 01:20 10:00 01:30 7
19061 RAMNAGAR EXPRESS - - - - F - - 01:25 10:00 01:35 7
82909 Mumbai Bandra Terminus Gorakhpur Suvidha Special - - - - - - S 01:25 10:00 01:35 -
22444 BDTS KANPUR EXP - - - - - S - 01:25 10:00 01:35 7
19020 DEHRADUN EXP M T W T F S S 01:30 05:00 01:35 3
29020 DEHRADUN EXPRES M T W T F S S 01:30 05:00 01:35 2
22458 UHL NED SF EXP - - - - F - - 01:33 03:00 01:36 1
12486 SGNR NED EXPRESS - - W - - S S 01:33 03:00 01:36 1
22404 NDLS PDY EXP M - - - - - - 01:33 03:00 01:36 1
12721 NIZAMUDDIN EXP M T W T F S S 01:34 05:00 01:39 2
12861 LINK DAKSIN EXP M T W T F S S 01:34 05:00 01:39 2
19308 CDG INDB EXP - - - - - S - 01:47 03:00 01:50 1
09809 Kota Delhi Hazrat Nizamuddin SpecialFare SF Specia M T W T F S S 01:48 02:00 01:50 4
09004 Jalandar City Mumbai Central AC Special - - W - - - - 02:00 05:00 02:05 -
12475 HAPA JAT EXPRES - - - T - - - 02:00 05:00 02:05 3
12477 JAM JAT EXPRESS - - W - - - - 02:00 05:00 02:05 3
12471 SWARAJ EXPRESS M T - - F S - 02:00 05:00 02:05 3
22918 HW BDTS SF EXP - - - - F - - 02:00 02:00 02:02 3
22634 NZM TVC SF EXP - - - - - S - 02:00 02:00 02:02 -
12473 SARVODAYA EXP - - - - - - S 02:00 05:00 02:05 3
22456 KLK SNSI SF EXP M - - - F - - 02:03 02:00 02:05 1
19715 JP LJN EXP M - W - - S - 02:10 05:00 02:15 7
12919 MALWA EXPRESS M T W T F S S 02:13 03:00 02:16 2
29019 Mandsor Meerut City Link Express M T W T F S S 02:20 05:00 02:25 3
19019 DEHRADUN EXP M T W T F S S 02:20 05:00 02:25 3
14623 PATALKOT EXP M T W T F S S 02:39 03:00 02:42 2
22181 JBP NZM EXPRESS M T W T F S S 02:53 02:00 02:55 2
11112 GWL SUSHASAN EXP - - - - F - - 02:58 02:00 03:00 1
22447 KURJ NZM EXP M T W T F S S 03:09 02:00 03:11 2
12447 U P SMPRK KRNTI M T W T F S S 03:09 02:00 03:11 2
12415 NIZAMUDDIN EXP M T W T F S S 03:35 05:00 03:40 3
12615 GRAND TRUNK EXP M T W T F S S 03:45 05:00 03:50 2
12779 GOA EXPRESS M T W T F S S 04:00 02:00 04:02 2
17305 NZM LINK EXP M T W T F S S 04:00 02:00 04:02 2
15056 Ramnagar Agra Fort Weekly Express - - W - - - - 04:15 10:00 04:25 7
19409 GORAKHPUR EXP - - - - F S - 04:20 10:00 04:30 6
19709 KAVI GURU EXP - T - - - - - 04:20 10:00 04:30 1
12964 MEWAR EXPRESS M T W T F S S 04:25 05:00 04:30 3
01708 Atari Jabalpur SpecialFare Special M - - T - - - 04:25 02:00 04:27 -
22455 SNSI KLK SUP EXP - - W - - - S 04:53 02:00 04:55 2
19401 ADI LUCKNOW EXP - T - - - - - 05:00 10:00 05:10 6
12409 GONDWANA EXPRES - T - T F S S 05:08 02:00 05:10 2
12405 GONDWANA EXPRES M - W - - - - 05:08 02:00 05:10 2
13168 AGC KOAA EXP - - - - - S - 05:35 10:00 05:45 7
64958 Palwal Agra MEMU M T W T F S S 05:55 05:00 06:00 1
12723 A P EXP M T W T F S S 06:07 02:00 06:09 2
19806 UHP KOTA EXP - - - - F - - 06:20 05:00 06:25 3
18238 CHHATISGARH EXP M T W T F S S 06:55 05:00 07:00 1
18238 CHHATISGARH EXP M T W T F S S 06:55 05:00 07:00 1
14211 INTERCITY EXP M T W T F S S 07:00 02:00 07:02 2
19402 LKO ADI EXP - - W - - - - 07:15 05:00 07:20 6
13239 PNBE KOTA EXP - T - T F S - 07:20 25:00 07:45 4
13237 PNBE KOTA EXP M - W - - - S 07:20 25:00 07:45 4
12002 BHOPAL SHTBDI M T W T F S S 07:23 01:00 07:24 1
12909 NZM GARIB RATH - - W - F - S 07:25 02:00 07:27 3
12247 BDTS NZM YUVA E - - - - - S - 07:25 02:00 07:27 3
12627 KARNATAKA EXP M T W T F S S 07:35 02:00 07:37 2
12138 PUNJAB MAIL M T W T F S S 07:37 03:00 07:40 1
55337 Kasganj Achhnera Fast Passenger (UnReserved) M T W T F S S 07:40 25:00 08:05 8
12925 PASCHIM EXPRESS M T W T F S S 07:45 05:00 07:50 3
12925 PASCHIM EXPRESS M T W T F S S 07:45 05:00 07:50 3
12148 NZM KOP EXP - - - T - - - 07:51 05:00 07:56 1
12804 VSKP SWRN J EXP - - W - - - S 07:51 05:00 07:56 1
12644 SWARNA JAYANTI - - - - F - - 07:51 05:00 07:56 1
12646 ERS MILLENUM EX - T - - - - - 07:51 05:00 07:56 1
12782 SWARNA JAYANTHI M - - - - - - 07:51 05:00 07:56 1
04426 Hazrat Nizamuddin Kochuveli Special Fare AC SF Spe - - - - - S - 07:58 02:00 08:00 1
55342 Bharatpur Kasganj Passenger (UnReserved) M T W T F S S 08:00 10:00 08:10 7
12917 GUJARAT SMPRK K - T - T - S - 08:00 02:00 08:02 3
72172 Vrindavan Mathura MG Rail Bus M T W T F S S 08:00 00:00 Destination 9
09810 Delhi Hazrat Nizamuddin Kota SpecialFare SF Specia M T W T F S S 08:05 02:00 08:07 4
14309 UJJAINI EXPRESS - - - T F - - 08:05 05:00 08:10 2
19325 IND AMRITSAR EXP - - W - - S - 08:05 05:00 08:10 2
14317 IND DDN EXPRESS M - - - - - S 08:05 05:00 08:10 2
22917 HARIDWAR EXP - - - T - - - 08:15 02:00 08:17 3
12403 ALD JP EXPRESS M T W T F S S 08:15 10:00 08:25 5
64959 Kosi Kalan Agra MEMU M T W T F S - 08:17 03:00 08:20 1
12192 JBP NDLS SUP EX M T W T F S S 08:25 05:00 08:30 2
12280 TAJ EXPRESS M T W T F S S 08:48 02:00 08:50 1
12953 AUG KR RAJ EXP M T W T F S S 09:00 02:00 09:02 3
19022 LJN BDTS EXP M - - - - - - 09:10 10:00 09:20 7
12189 MAHAKAUSHAL EXP M T W T F S S 09:15 05:00 09:20 2
12715 SACHKHAND EXP M T W T F S S 09:27 03:00 09:30 2
19023 FZR JANATA EXP M T W T F S S 09:30 05:00 09:35 4
51901 Agra Cantt. Old Delhi Passenger (UnReserved) M T W T F S S 09:52 08:00 10:00 3
12904 GOLDN TEMPLE ML M T W T F S S 09:55 05:00 10:00 3
22457 NED UHL SF EXP - - - - - - S 10:07 03:00 10:10 2
12485 NED SGNR EXPRES M T - - F - - 10:07 03:00 10:10 2
72174 Vrindavan Mathura MG Rail Bus M T W T F S S 10:15 00:00 Destination 9
12059 NZM JAN SHATABDI M T W T F S S 10:15 05:00 10:20 4
12648 KONGU EXPRESS - - W - - - - 10:18 02:00 10:20 1
12808 SAMTA EXPRESS M T - T F S - 10:18 02:00 10:20 1
19021 BDTS LJN EXPRESS - - - - - - S 10:20 10:00 10:30 7
13008 U A TOOFAN EXP M T W T F S S 10:23 02:00 10:25 1
55333 Kasganj Agra Fort Passenger (UnReserved) M T W T F S S 10:25 05:00 10:30 6
18508 HIRAKUND EXP M - - T - - S 10:33 02:00 10:35 1
82910 Gorakhpur Bandra Terminus Suvidha Special M - - - - - - 10:45 10:00 10:55 -
12319 KOAA AGC EXPRESS - - - T - - - 10:50 10:00 11:00 7
12617 MANGALA LDWEEP M T W T F S S 11:02 03:00 11:05 2
12618 MNGLA LKSDP EXP M T W T F S S 11:08 03:00 11:11 1
12625 KERALA EXPRESS M T W T F S S 11:12 03:00 11:15 2
54793 Sawai Madhopur Mathura Passenger (UnReserved) M T W T F S S 11:15 00:00 Destination 4
51902 Old Delhi Agra Cantt. Passenger (UnReserved) M T W T F S S 11:25 10:00 11:35 3
22941 INBD JAT S F EXP - T - - - - - 11:25 05:00 11:30 3
18477 UTKAL EXPRESS M T W T F S S 11:45 05:00 11:50 2
55338 Achhnera Kasganj Fast Passenger (UnReserved) M T W T F S S 11:50 10:00 12:00 6
19326 ASR INDB EXPRESS - - - T - - S 11:53 05:00 11:58 1
19710 KYQ JP KAVIGURU - - - - - S - 11:55 10:00 12:05 7
22656 NZM TVC SF EXP - - - - F - - 12:10 05:00 12:15 3
22654 NZM TVC SF EXP M - - - - - - 12:10 05:00 12:15 -
18507 VSKP ASR HKG EXP - - W - - S S 12:12 03:00 12:15 2
22633 NIZAMUDDIN EXP - - - - F - - 12:12 03:00 12:15 4
12647 KONGU EXPRESS - T - - - - - 12:12 03:00 12:15 2
11078 JHELUM EXPRESS M T W T F S S 12:35 05:00 12:40 1
54792 Bhiwani Mathura Passenger (UnReserved) M T W T F S S 12:40 00:00 Destination 3
09022 SVDK BDTS PRMIUM - - W - - - - 13:05 05:00 13:10 2
12626 KERALA EXPRESS M T W T F S S 13:18 03:00 13:21 1
15055 Agra Fort Ramnagar Weekly Express - - W - - - - 13:30 10:00 13:40 7
18478 KALINGAUTKALEXP M T W T F S S 14:15 05:00 14:20 1
12807 SAMTA EXPRESS M - W T F - S 14:32 03:00 14:35 2
55339 KasGanj Mathura Passenger (UnReserved) M T W T F S S 14:50 00:00 Destination -
12645 NIZAMUDDIN EXP M - - - - - - 14:55 05:00 15:00 2
12147 NIZAMUDDIN EXP - - W - - - - 14:55 05:00 15:00 2
12781 SWARNA JAYANTHI - - - - - - S 14:55 05:00 15:00 2
12643 NIZAMUDDIN EXP - - - T - - - 14:55 05:00 15:00 2
12803 SWARNAJAYANTI EX - T - - - S - 14:55 05:00 15:00 2
13167 KOAA AGC EXPRESS - - - - F - - 15:05 05:00 15:10 7
12060 KOTA JANSHTBDI M T W T F S S 15:15 05:00 15:20 3
14624 PATALKOT EXP M T W T F S S 15:17 03:00 15:20 1
12716 ASR NED EXPRESS M T W T F S S 15:30 03:00 15:33 1
14318 DDN INDB EXP - - - - F S - 15:45 05:00 15:50 1
14310 UJJAIYANI EXP - T W - - - - 15:45 05:00 15:50 1
12918 GUJRAT S KRANTI - T - T - S - 16:03 02:00 16:05 3
12191 NDLS JBP SUP EXP M T W T F S S 16:08 05:00 16:13 1
12903 GOLDENTEMPLE ML M T W T F S S 16:15 05:00 16:20 3
11111 GD SUSHASAN EXP - - W - - - - 16:23 02:00 16:25 2
13007 U ABHATOOFAN EXP M T W T F S S 16:35 05:00 16:40 2
51972 Alwar Mathura Passenger (UnReserved) M T W T F S S 16:35 00:00 Destination 4
12780 GOA EXPRESS M T W T F S S 16:43 02:00 16:45 1
12780 GOA EXPRESS M T W T F S S 16:43 02:00 16:45 1
72176 Vrindavan Mathura MG Rail Bus M T W T F S S 16:45 00:00 Destination 9
19024 FZR BCT JANTA M T W T F S S 17:00 05:00 17:05 3
11450 JAT JBP EXPRES - - - T - - - 17:02 05:00 17:07 1
16032 ANDAMAN EXPRESS - - W - - S S 17:02 05:00 17:07 1
12910 BDTS GARIB RATH - - W - F - S 17:10 02:00 17:12 4
12248 NZM BDTS YUVA - - - - - S - 17:10 02:00 17:12 4
59386 Panchvalley Passenger Slip M T W T F S S 17:23 05:00 17:28 3
18237 CHATTISGARH EXP M T W T F S S 17:23 05:00 17:28 2
12410 GONDWANA EXPRES M T W T - S - 17:28 02:00 17:30 1
12406 GONDWANA EXPRESS - - - - F - S 17:28 02:00 17:30 1
64953 Agra Cantt. Nizamuddin MEMU M T W T F S - 17:31 02:00 17:33 2
55334 Agra Fort KasGanj Passenger (UnReserved) M T W T F S S 17:35 05:00 17:40 6
12320 AGC KOAA EXP - - - T - - - 17:55 10:00 18:05 7
11077 JHELUM EXPRESS M T W T F S S 18:00 05:00 18:05 2
19804 JAT KOTA EXP M - - - - - - 18:00 10:00 18:10 4
22942 JAT INDB SF EXP - - W - - - - 18:00 10:00 18:10 4
12190 MAHAKOSHAL EXP M T W T F S S 18:10 05:00 18:15 1
72178 Vrindavan Mathura MG Rail Bus M T W T F S S 18:15 00:00 Destination 9
12954 AG KRANTI RJDHN M T W T F S S 18:38 02:00 18:40 3
12137 PUNJAB MAIL M T W T F S S 18:43 02:00 18:45 2
22926 PASCHIM EXPRESS M T W T F S S 19:10 05:00 19:15 3
12926 PASCHIM EXPRESS M T W T F S S 19:10 05:00 19:15 3
59359 Bayana Mathura Passenger (UnReserved) M T W T F S S 19:15 00:00 Destination 4
19410 GKP ADI EXP - - - - - S S 19:20 10:00 19:30 7
64957 Agra Palwal MEMU M T W T F S S 19:23 02:00 19:25 2
12724 A P EXPRESS M T W T F S S 19:23 02:00 19:25 1
22182 NZM JBP SF EXP M T W T F S S 19:35 02:00 19:37 1
12279 TAJ EXPRESS M T W T F S S 19:43 03:00 19:46 2
19805 KOTA UHP EXPRESS - - W - - - - 19:55 05:00 20:00 3
19803 KOTA JAT EXP - - - - - S - 19:55 05:00 20:00 3
11449 JAMMUTAWI EXP - T - - - - - 19:55 05:00 20:00 2
16031 ANDAMAN EXPRESS M - - T F - - 19:55 05:00 20:00 2
12404 JP ALD EXPRESS M T W T F S S 20:05 15:00 20:20 4
09003 Mumbai Central Jalandhar City AC Special M - - - - - - 20:05 05:00 20:10 -
19716 LJN JP EXP M - W - - S - 20:20 05:00 20:25 7
12177 CHAMBAL EXP - - - - - S - 20:20 00:00 Destination 7
14212 INTERCITY EXP M T W T F S S 20:29 02:00 20:31 1
12616 G T EXPRESS M T W T F S S 20:40 05:00 20:45 1
55341 Kasganj Bharatpur Passenger (UnReserved) M T W T F S S 20:40 10:00 20:50 5
01707 Jabalpur Atari SpecialFare Special - T - - - S - 20:48 02:00 20:50 -
13238 KOTA PNBE EXP - - - T F - S 20:50 25:00 21:15 4
13240 KOTA PNBE EXP M T W - - S - 20:50 25:00 21:15 4
72180 Vrindavan Mathura MG Rail Bus M T W T F S S 21:05 00:00 Destination 7
12963 MEWAR EXPRESS M T W T F S S 21:05 05:00 21:10 3
12920 MALWA EXPRESS M T W T F S S 21:37 03:00 21:40 1
11902 Gita Jayanti Express M T W T F - - 21:40 00:00 Destination 5
12001 NDLS SHATABDI E M T W T F S S 21:49 01:00 21:50 2
15107 CPR MTJ EXPRESS M - W - F - - 21:55 00:00 Destination 7
19307 CHANDIGARH EXP - - - T - - - 22:05 05:00 22:10 2
51974 Jaipur Mathura Passenger (UnReserved) M T W T F S S 22:10 00:00 Destination 5
12448 U P SMPRK KRNTI M T W T F S S 22:10 02:00 22:12 1
12448 U P SMPRK KRNTI M T W T F S S 22:10 02:00 22:12 1
12628 KARNATAKA EXP M T W T F S S 23:01 02:00 23:03 1
09021 BDTS LJN EXPRESS M - - - - - - 23:05 05:00 23:10 3
55353 Kasganj Mathura Passenger (UnReserved) M T W T F S S 23:20 00:00 Destination 8
22653 NIZAMUDDIN EXP - - - - - - S 23:30 05:00 23:35 4
22655 TVC NZM EXPRESS - - - T - - - 23:30 05:00 23:35 4
11058 ASR CSTM EXP M T W T F S S 23:35 05:00 23:40 1
59355 Ratlam Mathura Passenger (UnReserved) M T W T F S S 23:45 00:00 Destination 5
22403 PDY NDLS EXPRESS - - - T - - - 23:47 03:00 23:50 2