216 Trains run via Delhi H Nizamuddin (NZM)



Code Name M T W T F S S Arrival Time Halt Duration Departure Time Platform
12410 GONDWANA EXPRES M T W T - S - Origin 00:00 15:20 4
22656 NZM TVC SF EXP - - - - F - - Origin 00:00 10:05 6
12652 T N SMPRK KRNTI - T - T - - - Origin 00:00 07:10 7
12804 VSKP SWRN J EXP - - W - - - S Origin 00:00 05:50 7
12264 PUNE DURONTO EXP M - - T - - - Origin 00:00 10:55 5
12648 KONGU EXPRESS - - W - - - - Origin 00:00 08:35 7
12644 SWARNA JAYANTI - - - - F - - Origin 00:00 05:50 7
64494 Hazrat Nizamuddin Palwal MEMU M T W T F S S Origin 00:00 10:15 5
12612 MAS GARIB RATH M - - - - - - Origin 00:00 15:55 7
12066 AII JAN SHATABDI - - - - F - S Origin 00:00 15:30 1
09810 KOTA HBJ SPECIAL M T W T F S S Origin 00:00 05:15 5
04412 NZM-MMR SPL - T - - - - - Origin 00:00 00:10 -
12824 CHTSGRH S KRNTI - T - - F - S Origin 00:00 17:25 7
04418 Hazrat Nizamuddin Pune AC Special Fare Special - T - - - - - Origin 00:00 21:35 4
04408 DLI DBG SPL - - - T - - - Origin 00:00 15:55 3
12432 TRIVNDRM RJDHNI - T W - - - S Origin 00:00 10:55 5
12630 YPR S KRNTI EXP - - W - F - - Origin 00:00 08:45 5
12248 NZM BDTS YUVA - - - - - S - Origin 00:00 15:35 7
12406 GONDWANA EXPRESS - - - - F - S Origin 00:00 15:20 4
22694 BANGLORE RAJDHNI - - W T - - S Origin 00:00 20:45 4
12908 MHRST SMPRK K EX M - - T - - - Origin 00:00 21:35 3
12494 Hazrat Nizamuddin Pune AC SF Express - - - - F - - Origin 00:00 21:35 3
12782 SWARNA JAYANTHI M - - - - - - Origin 00:00 05:50 7
54539 Delhi Hazrat Nizamuddin Ambala Passenger (UnReserv M T W T F S S Origin 00:00 03:00 7
12448 U P SMPRK KRNTI M T W T F S S Origin 00:00 20:10 5
12270 MAS DURONTO EXP - T - - - S - Origin 00:00 15:45 3
12448 U P SMPRK KRNTI M T W T F S S Origin 00:00 20:10 5
12286 NZM SC DURONTO M - - - F - - Origin 00:00 15:45 2
12060 KOTA JANSHTBDI M T W T F S S Origin 00:00 13:15 7
12190 MAHAKOSHAL EXP M T W T F S S Origin 00:00 16:05 5
22868 DURG HUMSAFAR - - W - - S - Origin 00:00 08:30 -
12618 MNGLA LKSDP EXP M T W T F S S Origin 00:00 09:15 6
12780 GOA EXPRESS M T W T F S S Origin 00:00 15:00 7
12708 AP SMPRK KRANTI - - W - F - S Origin 00:00 07:10 7
12156 BHOPAL EXPRESS M T W T F S S Origin 00:00 20:55 7
04426 Hazrat Nizamuddin Kochuveli Special Fare AC SF Spe - - - - - S - Origin 00:00 05:55 -
12722 DAKSHIN EXPRESS M T W T F S S Origin 00:00 23:00 5
22182 NZM JBP SF EXP M T W T F S S Origin 00:00 17:50 3
22692 BANGLORE RJDHNI M T - - F S - Origin 00:00 20:45 4
12918 GUJRAT S KRANTI - T - T - S - Origin 00:00 13:55 6
22634 NZM TVC SF EXP - - - - F - - Origin 00:00 23:35 4
12438 NZM SC RJDHNI - - - - - - S Origin 00:00 15:55 3
12122 M P SMPRK KRNTI M - - T - S - Origin 00:00 17:25 7
22110 NZM LTT AC EXP - - W - - - - Origin 00:00 15:45 2
22654 NZM TVC SF EXP M - - - - - - Origin 00:00 10:05 6
22414 NZM MAO RAJ - - - - F S - Origin 00:00 10:55 5
12050 Gatimaan Express M T W T - S S Origin 00:00 08:10 5
12280 TAJ EXPRESS M T W T F S S Origin 00:00 07:00 5
54004 Hazrat Nizamuddin Kosi Kalan Passenger (UnReserved M T W T F S S Origin 00:00 09:30 4
12642 THIRUKKURAL EXP M - - - - S - Origin 00:00 07:10 7
64461 Nizamuddin Kurukshetra (1HNK) MEMU M T W T F S S Origin 00:00 18:10 1
12284 NZM ERS DURONTO - - - - - S - Origin 00:00 21:35 7
12910 BDTS GARIB RATH - - W - F - S Origin 00:00 15:35 7
12963 MEWAR EXPRESS M T W T F S S Origin 00:00 19:00 7
12722 DAKSHIN EXPRESS M T W T F S S Origin 00:00 23:00 5
12148 NZM KOP EXP - - - T - - - Origin 00:00 05:50 7
12646 ERS MILLENUM EX - T - - - - - Origin 00:00 05:50 7
12954 AG KRANTI RJDHN M T W T F S S Origin 00:00 16:50 3
12780 GOA EXPRESS M T W T F S S Origin 00:00 15:00 7
12434 CHENNAI RAJDHNI - - W - F - - Origin 00:00 15:55 3
12650 KTK SMPRK K EXP M T - T - S S Origin 00:00 06:25 7
12808 SAMTA EXPRESS M T - T F S - Origin 00:00 08:35 7
22456 KLK SNSI SF EXP M - - - F - - 00:08 02:00 00:10 4
19307 CHANDIGARH EXP - - - - F - - 00:11 12:00 00:23 3
11112 GWL SUSHASAN EXP - - - - F - - 00:40 20:00 01:00 1
54540 Ambala Delhi Hazrat Nizamuddin Passenger (UnReserv M T W T F S S 01:00 00:00 Destination 7
22655 TVC NZM EXPRESS - - - - F - - 01:45 00:00 Destination 6
22653 NIZAMUDDIN EXP M - - - - - - 01:45 00:00 Destination 6
04425 Kochuveli Hazrat Nizamuddin SpecialFare SF AC Spec - - - T - - - 03:00 00:00 Destination -
11057 AMRITSAR EXPRES M T W T F S S 03:47 02:00 03:49 3
19806 UHP KOTA EXP - - - - F - - 03:53 02:00 03:55 4
12721 NIZAMUDDIN EXP M T W T F S S 04:05 00:00 Destination 5
12861 LINK DAKSIN EXP M T W T F S S 04:05 00:00 Destination 6
12475 HAPA JAT EXPRES - - - T - - - 04:12 02:00 04:14 3
12473 SARVODAYA EXP - - - - - - S 04:12 02:00 04:14 3
12477 JAM JAT EXPRESS - - W - - - - 04:12 02:00 04:14 3
12471 SWARAJ EXPRESS M T - - F S - 04:12 02:00 04:14 3
18238 CHHATISGARH EXP M T W T F S S 04:15 15:00 04:30 2
18238 CHHATISGARH EXP M T W T F S S 04:15 15:00 04:30 2
09809 HBJ KOTA SPECIAL M T W T F S S 04:25 00:00 Destination 5
22867 HUMSAFAR EXP - - W - - S - 04:30 00:00 Destination -
04407 DBG DLI SPL M - - - - - - 04:30 00:00 Destination -
12919 MALWA EXPRESS M T W T F S S 04:35 02:00 04:37 3
22181 JBP NZM EXPRESS M T W T F S S 05:15 00:00 Destination 4
22447 KURJ NZM EXP M T W T F S S 05:25 00:00 Destination 7
29019 Mandsor Meerut City Link Express M T W T F S S 05:25 20:00 05:45 1
12447 U P SMPRK KRNTI M T W T F S S 05:25 00:00 Destination 6
19019 DEHRADUN EXP M T W T F S S 05:25 20:00 05:45 1
12493 Pune Hazrat Nizamuddin AC SF Express M - - - - - - 05:35 00:00 Destination 4
04417 Pune Hazrat Nizamuddin AC SpecialFare Special - - - - F - - 05:35 00:00 Destination -
12415 NIZAMUDDIN EXP M T W T F S S 05:41 02:00 05:43 3
22693 RAJDHANI EXP M - - T - - S 05:55 00:00 Destination 5
22691 RAJDHANI EXP - T W - F S - 05:55 00:00 Destination 5
12615 GRAND TRUNK EXP M T W T F S S 06:00 02:00 06:02 3
12779 GOA EXPRESS M T W T F S S 06:20 00:00 Destination 6
17305 NZM LINK EXP M T W T F S S 06:20 00:00 Destination 6
12450 GOA SMPRK K EXP M - - - - S - 06:32 10:00 06:42 4
12964 MEWAR EXPRESS M T W T F S S 06:35 00:00 Destination 4
12621 TAMIL NADU EXP M T W T F S S 06:42 02:00 06:44 3
12263 NZM DURONTO EXP - - W - - S - 06:55 00:00 Destination 7
12171 LTT HW AC SUP - T - - F - - 06:55 15:00 07:10 2
12904 GOLDN TEMPLE ML M T W T F S S 07:05 15:00 07:20 1
22455 SNSI KLK SUP EXP - - W - - - S 07:06 02:00 07:08 2
12405 GONDWANA EXPRES M - W - - - - 07:20 00:00 Destination 5
12409 GONDWANA EXPRES - T - T F S S 07:30 00:00 Destination 5
51902 Old Delhi Agra Cantt. Passenger (UnReserved) M T W T F S S 07:36 01:00 07:37 4
12155 BHOPAL EXPRESS M T W T F S S 08:00 00:00 Destination 4
11901 Gita Jayanti Express M T W T F - - 08:05 02:00 08:07 3
22686 YPR S KRANTI EXP - T - - - S - 08:30 15:00 08:45 5
18508 HIRAKUND EXP M - - T - - S 08:30 15:00 08:45 5
12723 A P EXP M T W T F S S 08:38 02:00 08:40 3
12121 M P SMPRK KRNTI M - - T - S - 09:05 00:00 Destination 7
12823 C G SMPRK KRNTI - T - - F - S 09:05 00:00 Destination 7
12649 SAMPARK KRANTI M T W - F - S 09:15 00:00 Destination 5
12909 NZM GARIB RATH - - W - F - S 09:40 00:00 Destination 7
04411 MMR NZM AC SPL - - - T - - - 09:40 00:00 Destination -
12247 BDTS NZM YUVA E - - - - - S - 09:40 00:00 Destination 6
19326 ASR INDB EXPRESS - - - T - - S 09:45 20:00 10:05 2
14211 INTERCITY EXP M T W T F S S 09:47 02:00 09:49 3
64462 Kurukshetra Hazrat Nizamuddin (2HNK) MEMU M T W T F S S 09:50 00:00 Destination 1
12627 KARNATAKA EXP M T W T F S S 09:55 02:00 09:57 3
12925 PASCHIM EXPRESS M T W T F S S 10:03 02:00 10:05 3
12925 PASCHIM EXPRESS M T W T F S S 10:03 02:00 10:05 3
12437 RAJDHANI EXP - - - T - - - 10:25 00:00 Destination 4
22109 LTT NZM AC EXP - - W - - - - 10:25 00:00 Destination 6
12433 RAJDHANI EXP M - - - - S - 10:25 00:00 Destination 4
12611 NZM GARIB RATH - - - - - - S 10:25 00:00 Destination 7
12269 DURONTO EXPRESS - T - - - S - 10:35 00:00 Destination 6
12285 NZM DURONTO EX M - - - F - - 10:35 00:00 Destination 7
22917 HARIDWAR EXP - - - T - - - 10:35 25:00 11:00 2
12217 SAMPARK KRANTHI M - W - - - - 10:40 02:00 10:42 3
22659 DEHRADUN EXP - - - - - - S 10:40 20:00 11:00 2
12917 GUJARAT SMPRK K - T - T - S - 10:40 00:00 Destination 6
12483 AMRITSAR EXP - - - - F - - 10:40 20:00 11:00 3
12911 BL HARIDWAR EXP - - W - - - - 10:40 20:00 11:00 2
12953 AUG KR RAJ EXP M T W T F S S 10:55 00:00 Destination 4
19325 IND AMRITSAR EXP - - W - - S - 11:10 20:00 11:30 1
14317 IND DDN EXPRESS M - - - - - S 11:10 20:00 11:30 1
14309 UJJAINI EXPRESS - - - T F - - 11:10 20:00 11:30 1
12192 JBP NDLS SUP EX M T W T F S S 11:18 02:00 11:20 2
12189 MAHAKAUSHAL EXP M T W T F S S 11:40 00:00 Destination 5
18478 KALINGAUTKALEXP M T W T F S S 11:45 20:00 12:05 2
12715 SACHKHAND EXP M T W T F S S 11:46 02:00 11:48 3
19023 FZR JANATA EXP M T W T F S S 12:17 02:00 12:19 3
12059 NZM JAN SHATABDI M T W T F S S 12:30 00:00 Destination 7
12065 NZM JAN SHATABDI - - - - F - S 12:35 00:00 Destination 1
22413 NZM RAJDHANI M T - - - - - 12:40 00:00 Destination 4
12431 RAJDHANI EXP - - - T - S S 12:40 00:00 Destination 5
22685 YPR SKRANTIEXP M - - - F - - 13:00 02:00 13:02 2
12629 SAMPARK KRANTI - - - T - S - 13:00 00:00 Destination 3
12617 MANGALA LDWEEP M T W T F S S 13:15 00:00 Destination 3
14310 UJJAIYANI EXP - T W - - - - 13:20 20:00 13:40 2
22660 DDN KCVL SUP EXP M - - - - - - 13:20 35:00 13:55 2
14318 DDN INDB EXP - - - - F S - 13:20 20:00 13:40 2
12625 KERALA EXPRESS M T W T F S S 13:21 02:00 13:23 4
12907 BDTS SMPRK K EX M - - T - - - 13:45 00:00 Destination 6
19024 FZR BCT JANTA M T W T F S S 13:45 02:00 13:47 4
12218 KERLA S KRANTI - - W - F - - 13:53 02:00 13:55 4
12484 ASR KCVL EXPRESS - - - - - - S 13:53 02:00 13:55 4
22688 CDG MDU SF EXP M - - - F - - 14:05 30:00 14:35 2
12688 DDN MDU SF EXP M - - - F - - 14:05 30:00 14:35 2
18507 VSKP ASR HKG EXP - - W - - S S 14:15 02:00 14:17 3
22633 NIZAMUDDIN EXP - - - - F - - 14:15 00:00 Destination 6
12647 KONGU EXPRESS - T - - - - - 14:15 00:00 Destination 6
12191 NDLS JBP SUP EXP M T W T F S S 14:19 02:00 14:21 4
11450 JAT JBP EXPRES - - - T - - - 14:33 02:00 14:35 4
16032 ANDAMAN EXPRESS - - W - - S S 14:33 02:00 14:35 4
16318 HIMSAGAR EXP - T - - - - - 14:33 02:00 14:35 4
16318 HIMSAGAR EXP - T - - - - - 14:33 02:00 14:35 4
18477 UTKAL EXPRESS M T W T F S S 14:40 20:00 15:00 2
16688 NAVYUG EXPRESS - - - - F - - 14:43 02:00 14:45 4
16688 NAVYUG EXPRESS - - - - F - - 14:43 02:00 14:45 4
51901 Agra Cantt. Old Delhi Passenger (UnReserved) M T W T F S S 14:49 01:00 14:50 2
54003 Kosi Kalan Hazrat Nizamuddin Passenger (UnReserved M T W T F S S 16:25 00:00 Destination 3
12807 SAMTA EXPRESS M - W T F - S 16:45 00:00 Destination 4
12449 GOA SMPRK K EXP - - W T - - - 16:55 20:00 17:15 2
12781 SWARNA JAYANTHI - - - - - - S 17:10 00:00 Destination 6
12643 NIZAMUDDIN EXP - - - T - - - 17:10 00:00 Destination 6
12645 NIZAMUDDIN EXP M - - - - - - 17:10 00:00 Destination 6
12147 NIZAMUDDIN EXP - - W - - - - 17:10 00:00 Destination 3
12803 SWARNAJAYANTI EX - T - - - S - 17:10 00:00 Destination 6
64493 Palwal Nizamuddin MEMU M T W T F S S 17:40 00:00 Destination 2
14212 INTERCITY EXP M T W T F S S 17:55 02:00 17:57 4
12707 A P SMPRK KRNTI - T - T - S - 18:00 00:00 Destination 6
12641 TIRUKKURAL EXP - - - - F - S 18:00 00:00 Destination 6
12651 SAMPARK KRANTI M - W - - - - 18:00 00:00 Destination 6
11902 Gita Jayanti Express M T W T F - - 18:38 02:00 18:40 4
12903 GOLDENTEMPLE ML M T W T F S S 18:45 15:00 19:00 1
11111 GD SUSHASAN EXP - - W - - - - 19:00 10:00 19:10 2
13007 U ABHATOOFAN EXP M T W T F S S 19:13 02:00 19:15 3
12049 Gatimaan Express M T W T - S S 19:30 00:00 Destination 3
12283 ERS NZM DURONTO - - - T - - - 19:40 00:00 Destination 6
18237 CHATTISGARH EXP M T W T F S S 20:20 15:00 20:35 1
59386 Panchvalley Passenger Slip M T W T F S S 20:20 15:00 20:35 1
11077 JHELUM EXPRESS M T W T F S S 20:26 02:00 20:28 3
16317 HIMSAGAR EXP - - - - - - S 20:40 30:00 21:10 2
12687 DEHRADUN EXP - T - - F - - 20:40 30:00 21:10 2
16787 TEN JAMMU EXP - - W - - - S 20:40 30:00 21:10 2
12687 DEHRADUN EXP - T - - F - - 20:40 30:00 21:10 2
16687 NAVYUG EXP - - W - - - - 20:40 30:00 21:10 2
12137 PUNJAB MAIL M T W T F S S 20:51 02:00 20:53 3
64953 Agra Cantt. Nizamuddin MEMU M T W T F S - 21:00 00:00 Destination 6
11058 ASR CSTM EXP M T W T F S S 21:03 02:00 21:05 4
19020 DEHRADUN EXP M T W T F S S 21:15 35:00 21:50 1
29020 DEHRADUN EXPRES M T W T F S S 21:15 40:00 21:55 6
12279 TAJ EXPRESS M T W T F S S 22:05 00:00 Destination 6
12416 INTERCITY EXP M T W T F S S 22:13 02:00 22:15 4
16031 ANDAMAN EXPRESS M - - T F - - 22:15 20:00 22:35 2
19805 KOTA UHP EXPRESS - - W - - - - 22:15 20:00 22:35 3
09004 Jalandar City Mumbai Central AC Special - T - - - - - 22:15 15:00 22:30 -
11449 JAMMUTAWI EXP - T - - - - - 22:15 20:00 22:35 2
09003 Mumbai Central Jalandhar City AC Special M - - - - - - 22:30 10:00 22:40 -
12912 HW BL SUP EXP - - W - - - - 23:10 25:00 23:35 2
22918 HW BDTS SF EXP - - - T - - - 23:10 25:00 23:35 2
12172 HW LTT AC SF - - W - - S - 23:10 60:00 00:10 1
19308 CDG INDB EXP - - - - F - - 23:48 02:00 23:50 5